Zpět do obchodu

Registrace

Dřevěná Kuksa Slovanská - 0,2 l, SEJNA

Kuksa je vyrobena z lipového dřeva, ošetřeno přírodním voskem. Ručně zdobeno výpalem se slovanskými motivy. Určeno pro slovany cca 10-12. stol. Použitelné pro vikingy a Skandinávii. Objem cca 0,2 l.

Přečti si náš článek:

"Kuksa aneb kouzlo severských pohárů"

1 799 Kč

Dřevěná Kuksa Slovanská - 0,2 l, SEJNA

Kód: 699
Neohodnoceno

Kuksa je vyrobena z lipového dřeva, ošetřeno přírodním voskem. Ručně zdobeno výpalem se slovanskými motivy. Určeno pro slovany cca 10-12. stol. Použitelné pro vikingy a Skandinávii. Objem cca 0,2 l.

Přečti si náš článek:

"Kuksa aneb kouzlo severských pohárů"

Kuksa z lipového dřeva zdobená slovanskými motivy o objemu cca 0,2 l. Ručně zdobená Kuksa (zvaná též Guksi či Kåsa) je vhodná pro studené i teplé nápoje včetně alkoholických. Tyto dřevěné "poháry" se svým typickým provedením rukojeti a zdobením jsou charakteristické pro celou starověkou a středověkou Skandinávii, vikingskou i saamskou kulturu.

Kuksa je po celém obvodu zdobena slovanskými ornamenty symbolizují posvátné dubové háje. Dub je strom zasvěcený bohu Perunovi, který je bohem hromu a blesku a také síly a války. Roztáčí nebeské kolo "svargu", která hýbe celým světem v paláci boha Svaroga. Pomáhá lidem a chrání úrodu - pokud je ohrožena (např. suchem), lidé jej prosí o děšť. Jeho dnem je čtvrtek (Perendan). Jméno kuksy zní Sejna - podle ducha stromů a rostlin.

 

- vlivem používání vnitřek kuksy časem přirozeně ztmavne

- 100 % přírodní materiál, vhodné i pro alergiky

Používání a péče:

 • k mytí a čištění používejte pouze čistou vodu, nepatří do myčky
 • v případě potřeby (silné znečištění / mastnota) lze vyjímečně použít i omytí pomocí saponátu a houbičky/hadříku, ale poté je potřeba důkladný oplach čistou vodou
 • nenechávejte na prudkém slunci - mohlo by dojít k přeschnutí a rozpraskání
 • nenechávejte nápoje v kukse příliš dlouho (např. přes noc) - dřevo by mohlo natáhnout příliš vody a při následném vyschnutí by mohlo praskat

Doporučení:

 • první nápoje volte spíše studené a vlažné, poté postupně horké a vařící .. ať si dřevo zvykne :)
 • před použitím je možné kuksu potřít přírodním olejem (slunečnicový, řepkový atp.), dřevo mírně ztmavne, motivy výpalu a kresba dřeva se zvýrazní, první nápoje proto budou mít mastný nádech .. což se po chvíli běžným používáním spraví a přebytečná mastnota zmizí
 • na začátku může nová kuksa prosakovat podél vláken dřeva - to je v pořádku, stačí si v ní udělat několikrát kávu a postupně to poleví :)
 • jednou za čas (ročně nebo 1x za 2-3 roky) je vhodné zopakovat lehké naolejování zvenku i zevnitř

Pokud se objeví prasklina:

 • znamená to, že jsme nevěnovali kukse dostatečnou péči
 • menší prasklinky (které neprotékají) je možné ignorovat
 • pokud protékají, doporučujeme na jejich zatáhnutí použít smolu (zevnitř i zvenčí)
 • zevnitř lze praskliny utěsnit také tak, že v kukse uděláme (klidně několikrát) hustou ovesnou kaši - drobná ovesná drť se dostane do praskliny a fyzicky ji tak utěsní .. stejně jak to dělali naši předkové v případě hrnků, nádobí a hrnců :)

- v případě správné péče (prostě nevystavovat ji extrémům) vydrží kuksa celý život .

Jméno značky: Pagania
Kategorie: KUKSY, POHÁRY a HRNKY
? velikost: 6 x 9 cm
délka s ouškem: 13 cm
Dostupnost: Na dotaz
1 799 Kč
Zpět do obchodu