Zpět do obchodu

Registrace

Historická obuv, přírodní chůze a barefoot

Chůze naboso - přirozený pohyb nohy

 

Nejlépe je noze při chůzi naboso. Ale, jak praví klasik: "Kdo z Vás to má...?" Chůze naboso navíc dává smysl pouze v přírodním terénu = les, louka, pěšina atp. Svaly stehen a lýtek se tím přirozeně posilují a masírují se tlakové body na plosce chodidel. Nohy větrají a vůbec je jim božsky. Touto chůzí se posilují svalové úpony kolem kotníku a kolene a naše vazy se udržují pevné a pružné. Vzniká přirozený, plynulý, jakoby zvířecí pohyb.

 

 Vlčí smečka. Vlci ve sněhu. Lesní vlk v zimě. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Chůze v moderních botách - natvrdo

S rozšířením tvrdých ploch (asfalt, beton) začala být nutnost nosit boty s měkčenou podrážkou a chránící nohu (kotník, kolena a vazy) před nadměrnými otřesy a namáháním. To znamená, že nohy chráníme před přesně tím, co jsme sami vytvořili. Prostě si umíme život zjednodušit.

 

Noha uzavřená v moderní obuvi nevětrá, když se zpotí .. a ona se zpotí, o tom žádná. Někdy toto prostředí našeho osobního vlhkého pralesa způsobí, že na houby nemusíme ani chodit - houby si najdou nás a začnou od nohou.

Pohyb nohy v této obuvi je uměle zjednodušen či omezen – což vede ke změně z dříve pružné chůze na topornou až tuhou a časem k atrofii svalů a zmenšení rozsahu pohybu .. noha nám "zpohodlní". O jemné masáži plosek nohou si můžeme nechat jen zdát. Uměle omezená noha pro umělé podmínky.. časem asi nejlépe mít i celé umělé nohy..a hned potom lidi.

 Robotické nohy a umělý trup. Autonomní ovládání. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Návrat k přirozené chůzi v přírodě

V okamžiku, kdy si boty sundáme a jdeme opět naboso, poznáme rozdíl. To, co jsme v dětsví vnímali jako úplně normální a příjemné (protože to je naposledy, kdy někdo z nás chodil venku naboso), je najednou problém. A to sakra nepříjemný. Všechno, každý krok. Bolí i ta nejmenší větvička, cítíme i tak mrňavé kamínky, které jindy neuznáme ani za hodny pohledu. A najednou ty mrchy cítíme. Sakra, co se stalo?

 

Zestárli jsme? Nebo jsme tolik přibrali? Nepochybně obojí, ale hlavně jsme si svou vlastní vinou poničili něco, co nás má nabíjet, co pro nás bylo přirozené a příjemné a dávalo nám dobrý pocit.

 

Obyčejnou chůzi..

 

Předtím pružná .. teď už ne. Místo abychom chodili jako šelmy – jemně došlápnout ploskou (prsty o zlomek vteřiny dřív) a pak jen lehce pata, dusáme jako hroši – nejdřív dopadne pata.. pěkně natvrdo až to zaduní, pořádně zatřást kotníky i koleny a další krok. Nejlíp tak ty potvory klouby rozlámat. A ještě líp..půjdem si zaběhat pro zdraví pěkně na tvrdý povrch a doděláme si je ještě rychleji.

Jak vrátit nohám zdraví?

Možnost, jak vrátit našemu pohybu jeho přirozenou lehkost a dynamiku a našim nohám zdraví, je chodit co nejčastěji naboso, případně nosit barefoot obuv (boty s tak tenkou podrážkou, že nás to nutí chodit lehce a více přes špičky) a vyhýbat se tvrdým povrchům. Naši předci chodili mnohem častěji bosi a v případě potřeby si nohy chránili jen zlehka - zvířecí kůží - jejich chůze tak zůstávala pružná a pevná a krok jistý až do vysokého věku. Kromě toho se tak více posiluje i pánev a hýždě, což se hodí jak mužům tak ženám .. a to nejen při sexu.

 Divoká kočka na větvi v lese lehce našlapuje. Jak chodit jako kočka. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Náš přístup a zkušenosti - historické barefoot sandály

My jsme se inspirovali dochovanou i rekonstruovanou historickou obuví z období od doby bronzové, přes kelty, vikingy, slovany až k prvním Přemyslovcům. A pak jsme opravdu hodně chodili, zkoušeli a předělávali. Přizpůsobili jsme jejich podobu tomu, o co nám šlo – lehké obuvi – historickému barefoot sandálu. Náš cíl = chránit nohu pouze před těmi nejostřejšími kameny při zachování otevřenosti a maximální vzdušnosti. Pohyb je lehký a plynulý, bez jakéhokoli omezení a podporuje v nás divokou šelmu – chodíme víc přes špičku a zlehka došlapujeme. Sandály vyrábíme pouze z přírodní hovězí kůže, žádné umělé materiály, gumy ani plasty. Vše jsme si odzkoušeli na nás samých a postupně vznikly tři varianty: Jutland, Nordland a Thule.

 

1. Jutland – letní odlehčená varianta. Bez zbytečností. Pokud dovnitř zavítá kamínek či větvička s dalším krokem (a mírným třepnutím) zas odletí. Jednoduché vázání, které lze dle potřeby snadno uzpůsobit. Jakmile si opět přivyknete volnosti a svobodě, nohy se přirozeně otuží a zocelí a je možné je nosit od časného jara do podzimu. Ale ani sníh ničemu nevadí :)

 Přírodní chůze a barefoot obuv. Letní sandály pro zdravý a přirozený pohyb. Vikingské sandály Jutland. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

2. Nordland – s ochranou prstů. Bota je stále maximálně vzdušná, volná a otevřená s jednoduchým vázáním. Navíc je na prsty použita ochrana, která vychází z historických bot zvaných "krpce".

 Přirozený pohyb a zdravá chůze. Keltské letní sandály. Barefoot boty Nordland. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

 

3. Thule - nejvíce odlehčená varianta našich sandálů. Pro opravdové minimalisty. Tato varianta vychází ze sandálů typu Huaraché, které pochází z oblasti Mexika od indiánského kmene Tarahumara. Sandály pevně sedí na noze a umožňují snadný a aktivní pohyb včetně běhání.

 

Barefoot sandály na běhání. Přírodní kožené letní boty. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

 

Boty můžeme jednoduše sundat, srolovat a dát do kapsy. Není potřeba je mýt, nevadí jim voda (pokud je pak usušíme), jednou ročně je můžete ošetřit přírodním olejem (běžný kuchyňský slunečnicový, řepkový..) . Jsou skladné a vždy po ruce. Zvládnou výlety a výpravy do přírody, na houbaření, grilování na chalupě, letní festivaly i hudební koncerty..

 

Video z náročného období testování a vývoje naleznete níže:

 

 

Naše boty jsou nevhodné na beton a asfalt..

.. ale na všechno ostatní ano !

 

A teď dost řečí a šup ven - znovu se naučit chodit :)

 

Vlče roztomilé mládě vlka v přírodě v lese na skále

 

 

--

přečti si naše další články dovednostech a způsobech našich předků:

"Rozdělat oheň - starým způsobem"

"Kuksa aneb kouzlo severských pohárů"

"Kubotan a sebeobrana aneb vždy připraven"

"Historický prak - jednoduchá a účinná zbraň"

----------------------------------

autor: Mgr. Jiří Svoboda

e-mail: pagania@email.cz

 

 

Zpět do obchodu