Zpět do obchodu

Registrace

Kuksa aneb kouzlo severských pohárů

Dřevěné kuksy. Skandinávské kuksy. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Kuksa - pití v severském stylu

Kuksa (zvaná též Guksi či Kåsa) je tradiční dřevěný pohárek na pití s charakteristickou rukojetí a typický svými motivy zdobení. Kuksy jsou zdobené obvykle buď v germánském / vikingském stylu nebo v sámském / saami stylu. Sámové jsou kočovní lesní indiáni Skandinávie a s lidmi mimo les udržovali čilý kontakt již od doby železné a následně i během vikingských časů až dodnes.

Skandinávská kuksa z březového dřeva. Sámská guksi. Dřevěný hrnek pro vikingy. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Řádná kuksa je vyrobena z břízy a nejlépe z jejího zbytnělého nádorového dřeva. Stejně jako břízu lze použít jakékoli měkké dřevo např. lipové. Velikosti jsou různé podle potřeby od malých cca 0,1 l přes střední cca 0,3 l až po macky 0,4-0,5 l. Jejím ouškem se provléká kožený či látkový řemínek a lze ji tak nosit např. na opasku nebo připevněnou na batohu .. menší kuksičky lze nosit dokonce na krku. Dřevěná kuksa je perfektní pro všechny nápoje - studené i teplé, alkoholické i nealko. A taková horká káva v chladném ránu .. z kuksy v rukou se jemně kouří .. to je malý zázrak :)

Dřevěný hrnek na nápoje a pití. Vikingská kuksa. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Rituální zasvěcení vlastní kuksy

Před prvním použitím se provádí následující rituál - do kuksy nalijeme trochu medoviny, vína, piva .. jakýkoli je náš oblíbený nápoj .. a zlehka zakroužíme tak, aby nápoj smočil stěny .. nejprve proti směru hodinových ručiček a pak po směru. A kuksa je zasvěcena a připravena s námi být v dobrém i zlém.

Vikingská severská kuksa. Dřevěná guksi s medovinou u potoka. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Správná péče o Váš osobní pohárek

Kuksy jsou velmi osobní záležitostí každého člověka a při správné péči vydrží celý život. Správná péče je jednoduchá - pohárky myjeme pouze čistou vodou, žádný saponát, žádná myčka. Nenecháváme na prudkém slunci. Čas od času (cca jednou ročně) ji můžeme zlehka naolejovat přírodním olejem (slunečnicový, řepkový, olivovový..) zevnitř i zvenčí.

Námi vyráběné kuksy naleznete zde: KUKSY

Hrnek ze dřeva kuksa zdobená vikingským a germánským runovým písmem futharkem. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Oproti keramickým nádobám a hrnkům mají podstatnou výhodu .. hned tak se nerozbijí a navíc dřevo krásně izoluje od horkého nebo studeného nápoje, který díky tomu déle udrží tu správnou teplotu. Jen málo hrnků také tak krásně sedne do ruky. 

Kuksa to je přátelství na celý život ..

--

přečti si naše další články dovednostech a způsobech našich předků:

"Rozdělat oheň - starým způsobem"

"Historická obuv, přírodní chůze a barefoot"

"Kubotan a sebeobrana aneb vždy připraven"

"Historický prak - jednoduchá a účinná zbraň"

----------------------------------

 

autor: Mgr. Jiří Svoboda

 

e-mail: pagania@email.cz

zdroj obrázků: Internet + produktové foto Pagania

použití obrázků a fotografií probíhá v souladu s jejich užitím pro vědeckou činnost dle autorského zákona

Zpět do obchodu