Zpět do obchodu

Registrace

Keltové v Čechách aneb kult hlav

Co dělat s lebkami zabitých nepřátel?

Lebky zabitého nepřítele představovaly pro Kelty nejvyšší dar či usmíření danému bohu. Hlava (lebka) byla pro kelty posvátná a často magicky chráněna také torquesem, což je náhrdelník nošený kolem krku. I jen zpodobnění lidské hlavy a obličeje keltů jsou vzácná a neobvyklá. Jedno z mála pochází z nálezu v Mšeckých Žehrovicích - je tam znázorněn i jednoduchý avšak masivní torques.

Keltská hlava. Hlava kelta. Kamenná busta druida. Nález z Mšeckých Žehrovic. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

hlava keltského náčelníka či druida - kamenná busta (Mšecké Žehrovice)

Po úspěchu v bitvě bylo možné vidět keltské válečníky, jak v euforii z vítězství nejen olupují mrtvé nepřátele, ale hlavně jim pilně odřezávájí hlavy, které pak budou předvádět doma jako důkaz svých bojových schopností. Čím těžší nepřítel byl, tím byla hodnota jeho lebky a také ochranná moc, kterou lebka přinášela, vyšší.

Keltská válka a boj. Divoký útok keltských kmenů. Keltský šerm. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

keltové v bitvě

Keltové byli známí také tím, že si v nadšení nad množstvím "ulovených" hlav po úspěšném boji s nimi kopali a házeli. Z tohoto zvyku se postupně vyvinuly hry jako fotbal a ragby. A naši (čeští) keltové v tom byli dobří.

Hlavy jako důkaz úspěchu

Po návratu domů byly hlavy mrtvých nepřátel umístěny na čestná místa .. v podstatě se jednalo o trofejní výstavku, stejně jako my dnes ukazujeme trofeje ulovených divokých zvířat .. vlastně mezi námi není zas takový rozdíl - hlava jako hlava, trofej jako trofej. V případě méně hodnotných hlav nebo nepořádných hospodářů byly hlavy jen hozené v koutě na hromadě.

Lebky mrtvých nepřátel. Pyramida z lebek. Rituální kult smrti. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

kult hlav .. nebyl jen u Aztéků

Každá návštěva u úspěšného kelta absolvovala "čestné kolečko", kde byla seznámena s těmi nejhodnotnějšími hlavami. Nejlépe však statut a moc hospodáře podtrhly jeho vlastní úlovky. Mezi přáteli nebo v případě, kdy si jedna strana chtěla zavázat druhou hodnotným darem, byly hlavy používány jako platidlo. Síla a ochrana, kterou poskytovaly lebky mrtvých se hodila i na cestách a výpravách.

Keltský lebeční amulet. Ochranný talisman pro kelty. Keltské kolečko. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

keltský silový amulet z lebky - tzv. lebeční kolečko

Praktická keltská lebeční kolečka - amulety

Protože však bylo nepraktické s sebou převážet celé hlavy (zvláště ve větším počtu), došlo ke zjednodušení. Z lebek (resp. z mozkoven) začala být vyřezávána kolečka. Ta jsou nepoměrně praktičtější. Kolečka z lebek o průměru cca 2-4 cm se nosila na šňůrce kolem krku – aby přispívala síle a ochraně vlastníka nebo jako obětní dar či platidlo všeobecně uznávané hodnoty. Donedávna byly naše bankovky kryté zlatem, ale ještě předtím.. hlavami.

Šetřílkové rychle zjistili, že jedna hlava znamená mnoho lebečních koleček a to znamená  buď více ochrany pro několik lidí najednou nebo více obdarovaných přátel. Navíc nebyl žádný problém mít na sobě větší počet lebečních koleček (= snadno přenosných hlav). A ještě to hezky chřestilo.Keltská lebeční kolečka. Keltská kolečka z hlav mrtvých nepřátel. PAGANIA.CZ - pohanský obchodkeltská lebeční kolečka - talismany se silou poražených nepřátel

V České republice jsou známá naleziště lebečních amuletů v Radovesicích, Prosmykách, Tuchoměřicích a v Tuchomyšli. Specifický byl způsob provrtání třemi dírkami pro kolečka nošená jako amulety a talismany. Pokud nebyla provrtána, mohla být umístěna jen ve váčku nebo tašvici - vlastně jako vzácná a hodnotná mince.

Pohár z lidské lebky. Keltský pohár z lebky. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

tak na keltské zdraví - SKOLL !

Námi vyráběné keltské lebeční amulety / trofejní kolečka najdete zde: Amulet, ESUS.

p.s. nejen keltové měli v oblibě hlavy. Známý skandinávský pozdrav SKOLL - dnes oblíbený zejména mezi lyžaři - vznikl z přípitku a přiťuknutí lebkami (angl. SKULL) nepřátel plnými vína, piva či medoviny. Takže přípitek není ani tak "Na zdraví" jako spíš "Lebky!"

Keltové ve válce a v boji. Krvavé dědictví Bójských kmenů. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

nespoutaný život, divoký boj a hrdinská smrt - keltský ideál

p.p.s. takže až někdo řekne "Objev v sobě kelta." a bude chtít probrat "Dědictví předků.", ať víme o co jde..

--

přečti si naše další články o magii a pohanských bozích:

"Magie, co to je?"

"Taranis, Thor a Perun"

"Jak ovládnout svůj Osud?"

"Tři pohanské kořeny Čechů"

----------------------------------

 

autor: Mgr. Jiří Svoboda

 

e-mail: pagania@email.cz

zdroj obrázků: Internet + produktové foto Pagania

použití obrázků a fotografií probíhá v souladu s jejich užitím pro vědeckou činnost dle autorského zákona

Zpět do obchodu