Zpět do obchodu

Registrace

Tři pohanské kořeny Čechů

Kamenný menhir - Kamenný pastýř. Megalitická kultura starověku. Doba kamenná - paleolit a neolit. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

 kamenný menhir (zvaný Kamenný pastýř) jako připomínka evropské megalitické kultury

Pohanské kořeny země Čechů

Nevím, zda si to uvědomuješ, ale Česká kotlina skrývá mnohé. A je neuvěřitelně pestrá. Vždyť co tvoří nás Čechy? Tři kořeny máme a z každého můžeme čerpat.. jsme dědicové keltů, germánů a slovanů. Tito předci rezonují v každém z nás, byť v každém v jiném poměru. Ale čerpat může každý z nás ze všech tří.

 

Křesťanský nátěr přišel až jako poslední a jen zlehka zamaskoval pohanské zvyky a obyčeje našich předků. Velikonoce, Vánoce, dušičky..to vše tu bylo dávno předtím.

 --

Jen rychlá připomínka – slunovraty (zimní a letní) oslavují sílu slunce, rovnodennosti pak hranice a rovnováhu mezi světlem a tmou. Slunce a měsíc, Sol a Luna.. ukazovaly našim předkům řád vesmírných sil od počátku věků.

 

Sílu a plodnost Země, kterou v potu tváře dobýváš, slavíš na vesnicích dodnes - sklizenou úrodu (dožínky, dočesná).

Plodnost a hojnost stád při letním obřadu/svatbě (u keltů Lugnasad) - to když je Tvůj býk v nejlepším načasování oplodnit Tvé stádo, aby se mláďata narodila příští rok do měsíce hojnosti - května.

A svátek mrtvých předků? Dušičky (svátek zesnulých, u keltů Samhain) začátkem listopadu, kdy světlo začíná ubývat a chystáš se na temnou část roku - ty tu byly dávno před příchodem kříže..

V předjaří začátkem února (Hromnice, u keltů Imbolc), když Země se snaží zbavit sněhu, podporuješ sílící slunce symboly slunečního kotouče = koláče a palačinky (dodnes se ve světě slaví palačinkový den - pancake day).

Velikonoce pak spojují oslavy rovnodennosti s následnou přípravou na novou čerstvou (jarní) krev, pomlázka (mužský symbol) dodává ozdravný oheň (až to pálí) ženám. Ženy a dívky jsou tak před novou světlou částí roku rituálně připraveny a očištěny doslova připravené "k zasetí" jako úrodná pole, aby zajistily pokračování rodu a přežití kmene.

 

Oslava svátku Beltaine Beltine. Pálení čarodějnic. Valpružina noc. Slavnosti ohně. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

slavnosti ohně - Čarodějnice / Valpružina noc a rituální očištění

 

Znáš slavnosti ohně - Čarodějnice (Valpružinu noc, Filipojakubskou noc) začátkem května, když přichází čas hojnosti, dostatek potravy, světla i tepla. Očistíš rituálně svá stáda i sebe přeskočením ohně (nebo tak, že mezi ohni projdeš) a stavíš (v souladu se slovanskou tradicí) májku - kde mužský princip (falický úd) protne = rituálně oplodní ženský princip (zdobený kruh). U keltů tento svátek známe jako Beltain.

 

Slovanské obřady plodnosti. Pohanské svátky jara. Májka symbol plodnosti. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

vztyčení májky a oslava plodnosti

 

U germánů / vikingů jsi měl každý den v týdnu ve znamení jiného boha:

pondělí - Monday - day of Mani (den Měsíce)

úterý - Tuesday - day of Tyr (den Tyra)

středa - Wednesday - day of Wodan (den Wodana/Odina)

čtvrtek - Thursday - day of Thor (den Thora)

pátek - Friday - day of Frey (den Freje)

sobota - Saturday - day of bathing (den koupele a očisty)

neděle - Sunday - day of Sol (den Slunce)

 

Na hřbitovech je nejčastějším stromem strom mrtvých tis - ten samý strom na kterém visel Odin, když chtěl překročit hranici mezi světem mrtvých a živých, aby získal moudrost.

 

Malé pivo dodnes značíš germánskou runou X  (gebo = dar, dárek)

 

 --

Velikonoční svátky, po zimě přicházející světlo, čas pomlázky a malovaná vejce..slovanský prabůh Rod se zrodil v temnotě z moře chaosu, ze zlatého vejce. V bohu Rodovi mají původ i tato slova: rodina, porod, národ, narozeniny..

 

A to je jen pár nejznámějších případů.

 --

Někdy se nám zachovaly pouze názvy svátků, někdy provozované obřady a někdy jen malá drobnost, ale historie a minulost se v nás díky tomu všemu stále prolíná s přítomností .. a tvoří budoucnost.

 

--

přečti si naše další články o magii a pohanských bozích:

"Magie, co to je?"

"Taranis, Thor a Perun"

"Jak ovládnout svůj Osud?"

"Keltové v Čechách aneb kult hlav"

----------------------------------

 

autor: Mgr. Jiří Svoboda

 

e-mail: pagania@email.cz

zdroj obrázků: Internet

použití obrázků a fotografií probíhá v souladu s jejich užitím pro vědeckou činnost dle autorského zákona

 

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení