Zpět do obchodu

Registrace

Taranis, Thor a Perun

  Tři různé kultury. Tři různá náboženství. Tři bohové hromu.

Keltský bůh hromu Taranis. Keltská kultrura Hallstatt a La Tène. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Keltové, Hallstatt (cca 8-5 stol. př.n.l.) a La Tène (cca 5-0 stol. př.n.l)

1. Keltský bůh Taranis

TARANIS je keltský bůh hromu a vládce blesků a také síly a války. Jeho místy jsou ta, která jsou blízko obloze (a kam tedy častěji dopadá blesk) jako vzrostlé stromy, výrazné kopce, skály atp. Jeho jméno dodnes přežívá v názvech taras, zatarasit, tarasnice a taranovat. Obětovalo se mu upálením = živel oheň. Jeho atributem je blesk, spirála a také kolo od vozu - známé též jako Taranisovo kolo (pravděpodobně od nebeského vozu). Taranisovo kolo je znázorněno s 8 loukotěmi, které symbolizují jak 8 směrů světového kompasu tak 8 hlavních keltských svátků, což lze interpretovat jako moc nad lidským světem a časem.

Více o keltských bozích v našem článku: "Keltští bohové - bohové dávných keltů"

Vikingský a skandinávský bůh hromu Thor. Obraz Eskil Mårten. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Germáni, (cca 0-4 stol n.l), stěhování národů (cca 4-5 stol.n.l), ve Skandinávii Vikingové (cca 8-11 stol.n.l)

2. Vikingský / germánský bůh Thor

THOR, zvaný také DONOR je germánský bůh hromu a blesků a také síly a války. Je pánem nebe, po kterém se prohání v bouři ve svém nebeském voze, které je taženo dvěma kozly. Jeho atributem je hromové kladivo Mjolnir, opasek síly a rukavice. Toto kladivo v podobě přívěsku - amuletu chrání svého nositele. Thor je bohem obyčejných lidí, kterým pomáhá a je také bohem úrody (resp. její ochrany). Jeho dnem je čtvrtek (Thursday, Donnerstag). Stromem zasvěceným Thorovi je dub.

Více o severských bozích v našem článku: "Severští bohové vikingů a germánů"

Slovanský bůh hromu a blesku Perun. Slovanská svarga. PAGANIA.CZ - pohanský obchod

Slovanské kmeny raného středověku, (cca 6-9 stol.n.l.)

3. Slovanský bůh Perun

PERUN, zvaný též PERKUN a PERKUNAS je slovanský bůh hromu a blesku a také síly a války. Je pánem nebe a je ochráncem země. Jeho atributem je ohnivá sekera a luk, kterým střílí blesky. Perun je patronem vojáků a ochránců. Roztáčí nebeské kolo "svargu", která hýbe celým světem v paláci boha Svaroga. Perunova svatyně měla kruhový půdorys s 8 výklenky, kde hořely posvátné ohně. Pomáhá lidem a chrání úrodu - pokud je ohrožena (např. suchem), lidé jej prosí o děšť. Jeho dnem je čtvrtek (Perendan). Stromem zasvěceným Perunovi je dub.

Více o slovanských bozích v našem článku: "Slovanští bohové - pohanství raného středověku"

4. Síla bouře a moc blesku

Hrom a blesk, který provází bouři a projevuje se nebeským ohněm, který zasahuje zemi, vnímaly všechny kultury nesmírně silně. Tato nebeská moc, která má potenciál jak chránit a pomáhat, tak ničit, si zasloužila jen ty nejsilnější bohy tohoto úkolu hodné.

--

Ať této síle říkáme Taranis, Thor nebo Perun, její základ je pro všechny společný .. jen legendy a mýty se mohou trochu lišit. Ale možná právě forma či kulisy tohoto vyprávění jsou to, oč běží - někomu příběh vyhovuje (a předá tak pochopení) ve slovanském pojetí a někomu zase v keltském hávu nebo ve vikingských ságách.

Pokud dospějeme k porozumění, získáme zkušenost nebo nám v obraze světa něco takříkajíc "zapadne", je jedno jakou cestu jsme zvolili..

 - časové členění je platné pro oblast střední a severní Evropy

--

přečti si naše další články o magii a pohanských bozích:

"Magie, co to je?"

"Jak ovládnout svůj Osud"

"Tři pohanské kořeny Čechů"

"Keltové v Čechách aneb kult hlav"

----------------------------------

 

autor: Mgr. Jiří Svoboda

 

e-mail: pagania@email.cz

zdroj obrázků: Internet

použití obrázků a fotografií probíhá v souladu s jejich užitím pro vědeckou činnost dle autorského zák

 

 

 

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení